O JÓZE

Slovo jóga má ve slovníku mnoho významů. Někdy i přes třicet. Význam spojení, sjednocení asi nejlépe vystihuje smysl cvičení jógy.

V dnešní době, kdy je na knižním trhu mnoho knih od různých autorů je velká výhoda to, že si každý najde z jógy to, co ho momentálně nejvíc zajímá. Protože neznám člověka, který by z jógy dělal úplně všechno na vysoké úrovni, tak z toho plyne, že si vybereme to, co chceme zrovna dělat a co nás nějakým způsobem zajímá.

S ohledem na náš evropský způsob života a geografické podmínky, odlišné od indické reality, si z jógy vybereme to naše. A neznamená, že to jedno budeme dělat celý život.

Dosti uznávaným systémem je RÁDŽAJÓGA, kterou vytvořil Pataňdžali asi kolem roku 300 před naším letopočtem. Tento systém obsahuje osm stupňů. Jama, Nijam, Ásana, Pránájáma, Prátjáhára, Dhárana, Dhjána a Samádhí.

Dále se můžeme zajímat o Karmajógu, Bhaktijógu, Džňánajógu a Mantrajógu a o další druhy jógy, které se specializují na určité učení. Jde třeba o Tantrajógu, v níž lze pochopit symboliku sexuálního spojení.

Probuzení Kundalíní-hadí sily, která stoupá otevřenými čakrami z múladhára čakry až do sahasrára čakry. Zde se doporučuje, ne li vyžaduje, provozovat tuto praktiku pod vedením mistra.

Cvičení ásan je asi nejznámější systém a je dostupný širokému věkovému spektru. Obtížnost si lze volit individuálně.

Pránájáma-ovládnutí dechu, provází všechny, kteří se o jógu zajímají.

Pročišťovací techniky jako třeba Šank prakšalána-propláchnutí celého trávicího traktu, nebo Džala néti-propláchnuti a pročištění nosohltanu a mnohé další pročišťovaci techniky nám pomáhají zlepšit a upevnit naše zdraví.

Relaxace, meditace. Tyto techniky nám pomohou zklidnit naši mysl. Od Prátjáháry se snažíme mysl soustředit do sebe.

Jógu cvičíme
na Praze 5 u Anděla

Každé úterý příchod 17.45 do 20.00 hod. (konec cvičení). Základní fakultní škola Drtinova 1, Praha 5.

Tělocvična je v prvním patře. Škola je asi 5 min. od metra Anděl.


Zobrazit na mapě